Cieľom projektu s názvom „Tvorme ako Martin Benka - tvorivý ateliér v nemocnici“ je priblížiť Martina Benku nielen ako všeobecne známeho maliara, ale aj ako prvého slovenského dizajnéra, umelca, ktorý vytvoril jedinečnú sériu autorského písma, navrhoval známky i bankovky, tvoril znaky pre slovenské inštitúcie a ilustroval knihy.

Projekt mal ambíciu vytvoriť tri kreatívne ateliéry s knižničnými kútikmi v priestoroch troch kliník v najväčšej detskej nemocnici na Slovensku v Bratislave – na Klinike detskej psychiatrie, I. detskej klinike a na Klinike detskej chirurgie. Hospitalizované deti tak dostali príležitosť zoznámiť sa nielen so životom a dielom tohto umelca, ale aj s výtvarným materiálom, s ktorým pracoval. Deti mali možnosť pracovať priamo s knihami, ilustrovanými Martinom Benkom a ďalšími slovenskými ilustrátormi (Galanda, Fulla atď.). Deťom bola ponúknutá možnosť zdieľať posolstvo Martina Benku a iných umelcov interpretáciou ich diel formou maľby, kresby, úžitkovej grafiky i tvorivého písania. Aktívne tvorenie detí zároveň svojou zdravicou či príspevkom v podobe drobnej kresby s motivačným textom podporili umelci ako spisovateľ Branislav Jobus, výtvarník a ikonopisec Miroslav Mindek, výtvarník a vysokoškolský pedagóg Vladimír Slaninka, výtvarný pedagóg Pavol Šima-Juríček a výtvarníčka Alena Šoutová.

Tvorba deti bola zavŕšená dvomi výstavami, a to v nemocnici a v domove sociálnych služieb Senecio. Seniori z DSS si formou výtvarných diel detí zaspomínali na svoju mladosť, ktorú môžu reflektovať prostredníctvom napísaných listov pre deti. Diela Martina Benku, s krajinou a človekom v srdci, umožnili hospitalizovaným deťom aj seniorom emocionálne preladenie, príjemné zaujatie činnosťou, ktorá ich mohla odpútať od nepríjemných zážitkov súvisiacich s ochorením, hospitalizáciou či sociálnou izoláciou.

Model udržateľnosti projektu spočíva v trvalom zriadení tvorivého ateliéru s knižničným kútikom na troch klinikách (oddeleniach) NÚDCH Limbová 1 v Bratislave, ktorú bude Moje šťastné dieťa, o. z. aj v nasledujúcich obdobiach po skončení projektu budovať a rozširovať. Pedagogickí pracovníci zapojení do projektu budú aj po skončení projektových aktivít využívať knižné vybavenie a zakúpené pomôcky v rámci vzdelávacích aktivít ZŠ pri ZZ a voľnočasových aktivít školského klubu detí. Činnosť tak je podporou hospitalizovaných detí a seniorov v DSS Senecio v bratislavskej Devínskej Novej Vsi so zameraním na rozvíjanie ich kreativity, posilňovanie vzťahu k slovenskej kultúre a upevňovanie návykov aktívneho a zmysluplného využívania voľného času. Trvalá udržateľnosť sa čiastočne predpokladá aj v prípade nadviazaných sociálnych kontaktov a vzťahov medzi hospitalizovanými deťmi a seniormi, kde prepojíme svet detí so svetom seniorov.

Ďakujeme za spoluprácu ZŠ pri ZZ Limbová 1 v Bratislave a DSS Senecio, Na Grbe 2 v Bratislave. Projekt bol realizovaný s podporou Krajiny čitateľov, Ministerstva kultúry SR a Magistrátu hlavného mesta SR Bratislavy.

Z Národného ústavu detských chorôb…

Z DSS Senecio…

Z návštevy premiéra SR Eduarda Hegera…

Ďakujeme za podporu a spoluprácu!