MSD_Remeslo.jpg

V našom občianskom združení sme sa rozhodli realizovať podujatie z oblasti neformálneho vzdelávania v spolupráci s nemocničnou základnou školou na bratislavských Kramároch. Vzdelávacie aktivity tvorivého charakteru sa tak stávajú efektívnym prostriedkom vzdelávania, ale aj arteterapie a ergoterapie.

Projektom „Ľudové umelecké remeslo – šanca pre všetkých“ máme ambíciu byť impulzom pre umelecké tvorenie detí a mládeže, ale aj výchovným činiteľom, ktorý rozvíja pozitívne postoje detí a mladých ľudí k slovenskej ľudovej kultúre.

Tradičné ľudové remeslá a zvyky našich predkov sú pre nás klenotnicou poznania a vedomostí, ktoré týmto projektom chceme priblížiť v podobe tvorivých workshopov hospitalizovaným deťom v Národnom ústave detských chorôb (NÚDCH), Limbova 1 v Bratislave. Projekt je určený pre zdravotne znevýhodnené deti – choré a zdravotne oslabené deti, deti ležiace a pripútané na lôžko v dôsledku úrazov či chronických ochorení, pre deti nevyliečiteľne choré a dlhodobo alebo opakovane hospitalizované.

Vzhľadom k tomu, že Národný ústav detských chorôb je najväčšou nemocnicou na Slovensku pre deti (liečia sa tu malí pacienti z celého Slovenska), má tento projekt celoslovenské pokrytie.

Projekt je v predkladanej podobe neformálnym kultúrno-vzdelávacím podujatím dlhodobého charakteru, ktorý prezentuje výtvarné umenie v kontexte maliarstva a úžitkového umenia. Deti budú pod  vedením dobrovoľníkov vyrábať šperky z korálikov a drôtikov, šiť tašky a vankúšiky z modrotlače a plátna, dotvárať ich zdobením krížikovou výšivkou či modrotlačovým ornamentom, budú tvoriť gombíky z modrotlače, zdobiť kraslice voskom a vŕtaním, vyrábať sviečky z vosku, tvoriť mydlo, zdobiť šatky ľudovým ornamentom a tvoriť košíky z pedigu. Vlastnoručne vyrobené produkty si deti odnesú ako darček pre svojich blízkych, či pre svoje potešenie, či ako inšpiráciu na ďalšiu vlastnú tvorbu.

Záverečná fáza projektu bude patriť výstave výrobkov, fotografií a reflexie účastníkov projektových aktivít inštalovanej v priestoroch NÚDCH spojenej s vernisážou, ktorú navštívia sponzori nemocnice, hospitalizované deti s rodičmi, vedenie NÚDCH, sympatizanti Moje šťastné dieťa, o. z., zamestnanci NÚDCH a ZŠ pri zdravotníckom zariadení.

Na našej webovej stránke a sociálnych sieťach sa s vami radi podelíme o zážitky z jednotlivých workshopov.

Projekt finančne podporilo Ministerstvo kultúry SR.